קליניקה: צפון תל אביב

א - ה בין השעות 22:00 - 09:00
יום ו בין השעות 15:00 - 09:00

הדרכת הורים

לגדל ילדים זה לא קל!

בהרצאות להורים שאני מקיימת ברחבי הארץ, אני שומעת כיצד ההורים נתקלים באתגרים רבים, החל משנת החיים הראשונה של התינוק ועד לגיל ההתבגרות. הסוגיות ההוריות שהורים מתמודדים איתם הם בעיקר סביב סמכות הורית, התנהגויות של סרבנות ועקשנות, חוסר שיתוף פעולה מצד הילד, התמכרות למסכים כבר מהגיל הצעיר, יחסי אחים, אלימות אצל ילדים, בעיות התנהגות בגן או בעיות התנהגות בבית ספר, קשיים חברתיים, קשיים בהתארגנות ועוד.

הדרכת הורים נועדה לעזור להורים בראש ובראשונה לפתור את הבעיות, ייעוץ הורים מטרתו לתת כלים להתמודדות עם הקשיים שהם חווים ולחזק את סמכותם ההורית כדי שיוכלו לתת לילדם כישורי חיים.
בתהליך של הדרכת הורים יוכלו ההורים להנות משינוי באווירה המשפחתית, חיזוק הקשר בינם לבין ילדיהם ובין האחים עצמם ונחת מילדים שמחים ומאושרים. הלא אחרי הכל, בשביל זה יצרנו משפחה, לא?!

מהי הדרכת הורים?

הדרכה הורית היא תהליך ייעוצי שיכול להינתן בשני אופנים: הדרכת הורים פרטנית או הדרכה במסגרת קבוצות הורים ייעודיות.

הדרכת הורים פרטנית

מפגש שבועי בדרך כלל, לעיתים אחת לשבועיים, תלוי בבעיה ובקצב האישי של כל משפחה. במקרים מסויימים לא מספיקה רק העבודה עם ההורים ונדרשת גם התערבות והנחייה של המדריכה במסגרת החינוכית של הילד, התערבות טלפונית ולעיתים פרונטלית, על מנת לאפשר עבודה מערכתית שתאפשר תמיכה להורים מדמויות ברות סמכות נוספות בחיי הילד.
כמו כן יש משפחות רבות בהן יש דמויות מטפלות נוספות כמו מטפלת שמקבלת את פני הילדים בהגיעם הביתה כל יום או הסבתא שהיא אחת הדמויות הדומיננטיות בחיי הילד, לאור העובדה שההורים עובדים מחוץ לבית שעות מרובות ומתפרנסים. לכן לא אחת נראה בחדר הקליניקה גם את הסבתא, הדודה או דמויות תומכות אחרות בחיי המשפחה ובילד.

כיצד נבנה האמון במדריכת הורים ומהם האתגרים בתהליך?

בדרך כלל המפגש הראשון הוא מפגש שנועד להיכרות של ההורים עם מדריכת ההורים. לעיתים, לא פשוט להורים לתת את אמונם ולהיפתח מול אדם אחר, יהיה מקצועי ככל שיהיה, לימדו אותנו לא לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ. תהליך של הדרכה הורית הוא תהליך בו ההורים נדרשים, לעיתים במאמץ לא פשוט, לגעת באזורים מודלקים וכואבים, אם זה בהמשך להורות שהם חוו את הוריהם, הפחדים והחששות להיות כמותם, לעשות טעויות, לפגוע בילד, להודות בתחושות הכישלון או האשמה שהם סוחבים עימם ועוד.

ההתרשמות הראשונית היא משמעותית מאד להורים הנבוכים שמגיעים לקליניקה. לכן חשוב מאד להיעזר בהדרכה הורית מקצועית אצל מדריכת הורים מוסמכת שיש לה תעודת הסמכה של משרד החינוך לפחות ועם ניסיון בעבודה עם משפחות דומות למבנה המשפחתי שלהם.

בהדרכת הורים לוקחים בחשבון את כל המרכיבים והמורכבויות של בני הבית. הורה הוא אדם לפני הכל. יש לו את הערכים שלו והפנטזיות שלו, את התפיסות שלו והאמונות שלו לגבי גידול ילדים ומושג המשפחה.
כל הורה גדל בבית אחר וינק סגנון הורות אחר מהוריו, כל הורה ראה ביטויים שונים במשפחת המוצא שלו למהי אהבה, איך צריכים ילדים להתנהג להוריהם, איך צריכים להתנהג בסיטואציה מסויימת, איך לפתור בעיות.
כלומר כל אחד מבני הזוג מגיע לחדר עם אמונות ותפיסות לגבי הורות בכלל ולגבי ההורות שלו בפרט, לעיתים אף מדובר על ערכים ועקרונות אחרים בין בני הזוג. תפקידה של המדריכה המייעצת להורים לייצר חזון הורי משותף, לבנות יחד עם ההורים את המודל ההורי שלהם, שהוא ייחודי לצרכים שלהם ולסגנון ההורות שהם בוחרים.

למה לא לשלוח את הילד לטיפול וזהו?

הורים רבים מתלבטים אם להגיע להדרכת הורים או פשוט לשלוח את הילד לטיפול. חשוב לי לומר שטיפול לילד לא מחליף טיפול להורים, הוא יכול להיות בנוסף ואף רצוי שכך. מטרת הטיפול היא לשנות דפוסים מפריעים ולא רצויים, בדרך כלל הדפוסים הללו הם תולדה של תגובות לא מותאמות של ההורים, ובכל מקרה חשוב שההורים ידעו על מה עובדים עם הילד בטיפול ויתמכו בו כדי לשפר את ההישגים.

הדרכת הורים בקבוצת הורים

הדרכת הורים בקבוצת הורים אינה הדרכה פרטנית אך יש לה יתרונות משלה. ככל שהקבוצה ייעודית יותר לגילאי הילד או לבעיות שאותם תרצו לפתור כך יש סיכוי גבוהה יותר שתוכלו לקבל מענה לצרכים שלכם בתוך קבוצה.
מטרה של סדנת הורים היא בעיקר רכישת ידע פסיכו-חינוכי בנוגע לגידול ילדים. הידע הוא תאורטי ויישומי, כך לדוגמה אם אתם מגיעים עם דילמות וקונפליקטים סביב סוגיית הסמכות ההורית שלכם, סדנה בנושא סמכות הורית וגבולות תענה לשאלותיכם.

האם הדרכת הורים יכולה להינתן רק להורה אחד במידה ומדובר בזוג הורים?

לריקוד טנגו צריך שניים אבל תמיד חשוב שמישהו יוביל ולכן הדרכת הורים להורה אחד כשיש זוג הורים אפשרית ועדיפה על לא לקבל הדרכה כלל. וודאי שכזוג הסיכוי להצליח לפתור בעיות ולקדם את הרווחה של כל בני הבית גבוה יותר. יש יתרון לבני זוג כשהם עובדים יחד על אותן מטרות כצוות. 
אני תמיד מזמינה את שני ההורים לפחות לפגישה הראשונה ביחד, כשבן הזוג שפחות רצה להגיע יושב בחדר הקליניקה ומבין את המשמעות שלו כתורם לפתרון הבעיות הוא בדרך כלל ממשיך להגיע גם בפגישות הבאות . 

מתי ובאילו מצבים צריך לפנות להדרכה הורית?

לייעוץ מקצועי והדרכה להורים פונים לעזרה כשיש צורך לפתור קונפליקטים, ליישב דילמות, ולא יודעים איך לעשות את זה או רוצים לוודא שהבחירה בדרך או באסטרטגייה מסויימת הוא נכון, מותאם, ומיטיב עם הילד. בדרך כלל הורים פונים אחרי שקראו המון, ניסו לבד ולא עלה בידם הפתרון. ישנם הורים שפונים מראש לפני שניגשים לחשוב על הבעיה כי הם חוששים לעשות טעויות וחשוב להם לנקוט בעמדה של מינימום טעויות. וישנם הורים שהגיעו לטיפול בעקבות המלצה של רופא הילדים, הגננת, המורה, יועצת בית ספר.
חשוב לציין שבהדרכת הורים מטפלים בהורים כדי להיטיב עם ההתנהגויות הלא רצויות של הילד ולכן המיקוד הוא על עבודה התנהגותית – ריגשית.
מקרים שפחות רלוונטיים להדרכת הורים סטנדרטית קשורים בדרך כלל לבעיות אורגניות של הילד, בעיות פיזיולוגיות או קוגנטיביות. לדוגמה, בעקבות הרחבת הספקטרום האוטיסטי מקרים שהיו פעם מיועדים לחדר הדרכה המיועד לכל ההורים באשר הם, מקבלים היום מקום אצל אנשי מקצוע ייחודיים, המומחים לטיפול בהורים שילדיהם על הספקטרום האוטיסטי. דוגמה נוספת: הורים לילדים החולים במחלות קשות או הורים לילדים עם מוגבלויות פיזיות וקוגניטיביות.

הבעיות הנפוצות ביותר בגינן פונים הורים להדרכת הורים הן:

 • בעיות עם שינה של תינוקות: שינה מקוטעת במהלך היום והלילה, שינה לא מספיקה ביום, שינה קצרה ביום, קושי בכניסה לשינה.
 • הרגלי שינה של פעוטות וילדים כמו: התעוררויות מרובות במהלך הלילה, בעיות בכניסה לשינה, פחדים של ילדים, תלות בהורה, תלות בשתייה של תמ"ל או מים, קושי בסנכרון השינה כשמדובר בשינה של אחים בחדר אחד, אי יכולת להירדם במסגרת החינוכית ועוד.
 • בעיות בגמילה מחיתולים: אי שיתוף פעולה עם התהליך, עשיית צרכים בתחתונים, התאפקות הגורמת לעצירות, פספוסים בגן, התנהגויות אחרות שאינן רצויות בתהליך הגמילה.
 • בעיות התנהגות: אלימות פיסית ומילולית, חוסר שיתוף פעולה בזמני התארגנות, סרבנות בית ספר, יחסי אחים, סמכות הורית, הצבת גבולות, בעיות חברתיות במסגרת החינוכית ועוד.
 • בעיות סביב שינוי מבנה המשפחה: הולדת אח חדש, מות ואובדן של בן משפחה קרוב.
 • למידה והעשרה להורים: הורים שמעוניינים להרחיב את דעתם בנושאי הורות שונים, בעיקר בנושאים כמו איך לבנות ביטחון עצמי לילד שלהם, איך ללמדו להיות אסרטיבי, איך ללמדו להיות חברותי, איך להתמודד עם מריבות בין אחים בבית.

יתרונות ההדרכה ההורית

הורות היא מקצוע! ה- מקצוע ב"ה" הידיעה" , המקצוע שנעבוד בו הכי הרבה זמן בחיינו. המקצוע שמדד האיכות והאופן שבו נקיים אותו הלכה למעשה יכול להשפיע על החיים של היקר ים לנו מכל. וכמו בכל מקצוע, אם חשוב לכם להיות טובים ולהצליח, חשוב ללמוד יותר ולהכיר את יסודות ההורות, ניהול קונפליקטים, פתרון בעיות, יצירתיות, תכנון ובקרה ואת כל הדברים החשובים שלמדתם מההורים שלכם או לבחור את הדברים שלא תרצו לעשות כמותם.

 • יצירת אווירה משפחתית נעימה

בעיות עם צעקות, ריבים וויכוחים זה בית שלא נעים להיות בו. לא טוב לילד וגם לא טוב להורה. אווירה לא נעימה בבית עשויה להשפיעה גם על היחסים הזוגיים של ההורים, על היחסים בין האחים, על מתח שבא לידי ביטוי בהתנהגות מפריעה ושאינה רצוייה מחוץ לבית ובבית. בהדרכת הורים ההורים מטפלים בבעיות משמעת של הילדים, מתחזקים והופכים להיות הורים מובילים ולא מובלים.

 • פתרון בעיות וקונפליקטים

אין בית שאין בו קונפליקטים, בין אם גלויים ובין אם סמויים. ישנם משפחות רבות הנושאות בסיפוריהן המשפחתיים סוד, אנרגייה של סוד בבית משפיעה מאד על היחסים בין בני המשפחה, ישנם משפחות שהמתח בן ההורים שהזוגיות שלהם לא טובה, יש משפחות שהיחסים במשפחה המורחבת משפיעים לרעה על בני הבית.
בהדרכת הורים ניתן לקבל כלים פרקטיים על מנת לפתור את הקונפליקטים הפנימיים והחיצוניים, הגלויים והסמויים למען מערכת יחסים בריאה עם הילדים.

 • שמירה על איכות חיים ורווחה נפשית

הדרכת הורים מעניקה להורים כלים תיאורטיים וישומיים לשמירה על קשרים ויחסים טובים בין בני הבית. בזכות אותם כלים ההורים מאפשרים לעצמם בראש ובראשונה ואחר כך גם לילדיהם רווחה נפשית. בעיני זו ההגדרה לאושר.

 • הצלחה בחינוך הילדים

להורים חשוב להצליח בתפקידם. הם מבינים שהחינוך מוטל על כתפיהם. הם מבינים שחינוך זה קודם כל דוגמה אישית. חינוך ילדים מאז ומתמיד היה אתגר לא פשוט וזה הופך להיות מורכב עוד יותר בעידן השפע והדמוקרטיה של הילד. לילדים היום אין יראת כבוד, הם לא פוחדים והם לא מכבדים כמו שאנחנו היינו כשהיינו ילדים. טוב שכך אבל איך מתמודדים? הילדים מוסחים ממאות גירויים בכל דקה ודקה, קשה מאד להציב להם גבולות ולהיות עקביים, לא אחת ההורים בעצמם לא יודעים מה נכון או לא, לדוגמה נושא המסכים שהורים מתחבטים לגביו כל הזמן: מאיזה גיל, כמה זמן, מה יהיו התכנים, מתי לאפשר ומתי לא.
חינוך דורש מאיתנו עבודה על עצמנו קודם כל, הבנה שאנחנו איננו שולטים בילד אלא שולטים בעצמנו. שליטה עצמית שלנו תאפשר לילד למידה מאיתנו איך לשלוט בעצמו.
בהדרכת הורים הורים לומדים טכניקות להרגעה עצמית, לשליטה עצמית, לבניית סולם ערכים וחזון הורי, כך מצליחים להיות מחנכים טובים.

 • מימוש עצמי דרך ההורות

בפירמידת הצרכים של מאסלו, מימוש עצמי הוא למעשה הדרגה הגבוהה והנעלה ביותר אליה שואף האדם. מימוש עצמי בעיני הוא המקום בו האדם מגשים את יכולותיו כאדם, מרגיש משמעותי, שייך, תורם ורצוי. המשמעות של להיות הורים הוא לעסוק בדברים שיותר חשובים ממך. העשייה הנגזרת מגידול ילדים, הלמידה שלנו כהורים לאורך כל החיים, התרומה שלנו לילדים, היצירה של חיינו.
הדרכת הורים נועדה כדי לעזור להורים להגשים את עצמם בהורות.

 • תיקון של ההורות שחווינו

הורים רבים פונים להדרכת הורים מתוך חרדה שמא הם יעשו את הטעויות שההורים שלהם עשו. רצון להימנע מטעויות, לעשות "את זה" הכי טוב, יותר טוב ממה שההורים שלם עשו.
החרדה הזו הרבה פעמים מנהלת את ההורות שלנו. ישנם הורים רבים שמרוב שהם "עובדים" בלהיות הורים שונים ממה שהוריהם היו הופכים הורים בסגנון מפצה, מגונן או כפייתי, מתקשים לראות את הילד שלהם מתוסכל ולו לדקות ובכך לא מאפשרים לו למידה משמעותית. הרי אחרי הכל כל מה שלמדנו בחיים למדנו מתוך תסכול, אכזבה וקושי. אך ההורים עסוקים לחסוך מילדם את הרגשות השליליים הללו כל הזמן ולכן מתקשים בהצבת גבולות וחינוך.
בהדרכת הורים ההורים עוברים תהליך של עיבוד של חווית ההורות שחוו ומגבשים לעצמם מודל הורי משלהם.

מתי מומלץ לפנות להדרכת הורים?

אם הבנו שההורות היא מקצוע ויש להשתלם במקצוע הזה כל הזמן אז ההמלצה לפנות להדרכת הורים היא לא רק כדי לפתור בעיות אלא כדי למנוע אותן מראש, כדי לבנות לעצמכם מודל הורי ייחודי לכם שישרת אתכם במהלך השנים ויאפשר לכם חווית הורות נעימה ומיטיבה.

יש שתי תקופות בחיים שכדאי ורצוי לפנות להדרכה:

פעם ראשונה – בגיל הרך – בסביבות גיל שנתיים, גיל ההתבגרות הראשון, הגיל שבו מתחילים לחנך הלכה למעשה ויש צורך בכלים פרקטיים לחינוך.
הפעם השנייה – לקראת תקופת גיל ההתבגרות, הגיל שבו הילדים משתנים, מתבגרים, והצרכים שלהם הם כבר אחרים לגמרי מהצרכים שהכרנו קודם. בייחוד לאור תהליכי ההתפתחות הטכנולוגית המציבים בפני ההורות אתגרים שלא ידע הדור הקודם של ההורים.

סדנאות קבוצתיות להורים
סדנה היא למעשה קורס מעשי קצר מועד שבו הורים לומדים נושא אחד מתוך נושאי ההורות הרבים ומתעמקים בו, מקבלים כלים יצירתיים לפתרון הבעיות הקשורות לנושא ועוד.
כדאי להירשם לסדנה מעשית כאשר יש שאלות כלליות רבות על הנושא. בדרך כלל יהיה זה נושא כללי ששייך לכל ההורים, לדוגמה: בנושא של הצבת גבולות וסמכות הורית. זהו נושא השייך לכלל ההורים ומעסיק את כולם.
סדנאות נוספות יכולות להיות ייעודיות כמו: סדנה של אמהות אחרי לידה, סדנה לגמילה מחיתולים או סדנה בנושא זוגיות אחרי לידה, סדנה בנושא שינה של תינוקות או אתגרים בשנת החיים הראשונה ועוד.
כדי להשתתף בסדנה צריך לוודא ששני בני הזוג מסוגלים לשבת יחד עם הורים נוספים, להיות מסוגלים לשמוע שיתופים ולשתף בעצם, להתחייב לכללי הקבוצה שהם : דיסקרטיות, שיתופיות, הקשבה, עמידה בזמנים ועוד. לכן סדנה לא מתאימה לכל זוג ולכן לאלו שזה פחות מתאים אפשר להגיע להדרכת הורים פרטנית, ללמידה אישית בנושאים הרלוונטים לכם והמותאמים למורכבות המשפחה שלכם וכמובן בקצב האישי שלכם.  

 כיצד לבחור מדריכת הורים?

או! זו שאלה חשובה! נראה לי שזה קשור לאופן שבו אתם מקבלים החלטות באופן כללי בחייכם:
עם השכל? – דרשו השכלה והסמכה
קודם כל חשוב מאד שתפנו לאשת מקצוע מומחית, בעלת הכשרה של תואר אחד לפחות ממקצועות הטיפול, החינוך והפסיכולוגיה ובעלת הסמכה מטעם משרד החינוך להנחיית הורים וזוגות.
עם הלב? – וודאו חיבור אנרגטי חיובי
קראו לזה כימיה, קראו לזה "גוד וויבס" , קראו לזה איך שבא לכם. אתם עומדים להכניס לחייכם אשת מקצוע, מנחת הורים טובה ככל שתהיה, ועדיין אתם עומדים להכניס אדם זר אל נבכי חייכם, אל הדינמיקות המוצלחות והפחות מוצלחות ביניכם כזוג, אל החוזקות והחולשות שלכם, אל האתגרים האורגניים והקוגניטיביים, החברתיים והרגשיים של ילדכם,  ולכן – חשוב מאד לבחור ביועצת שהיא קודם כל בנאדם, שאתם מרגישים שהבינה אתכם כבר בשיחת הטלפון הראשונה, שנשמע לכם שאתם דומים לה בתפיסותיכם, שמשרה עליכם אנרגייה חיובית ואופטימית. הגיעו לפגישת היכרות, אל תתחייבו מראש על פגישות נוספות, ותחליטו אחרי הפגישה הראשונה אם מתאים לכם להמשיך או לא. זכות הבחירה היא שלכם.

מה חוסם הורים מלקבל ייעוץ הורי מקצועי?

אמונות מגבילות שגדלנו עליהם כמו "ככה ילדים גדלים" או "מי שפונה לעזרה מודה שהוא הורה גרוע" או "איזה מין הורים לא יודעים להיות הורים" או "הזמן יעשה את שלו", חוסמים הורים לפנות לעזרה.
גם קולות מבחוץ עשויים לחסום אותנו מלפנות לעזרה, למשל קולן של האמהות שלנו המבקרות אותנו על הדרך ומשוות לא אחת ביננו לבינן ומפעילות עלינו לחץ שאפשר לבד ו"לא צריך לכבס את הכביסה המלוכלכת בחוץ".
ובעיקר הביקורת הנתונה על הורים כל הזמן מתוך החברה המציבה סטנדרטים, לעיתים לא ריאליים, ודוחקים בנו להיות מושלמים כמו שאנחנו, ללא צורך בעזרה מבחוץ.

חסם נוסף הוא ההשקעה הכספית: מדובר בלא מעט כסף לשעת טיפול ולכן הורים רבים נמנעים להשקיע או לא יכולים. אני יודעת שהורים יהיו מוכנים להוציא כסף על הרופא הטוב ביותר לילדם אם חס וחלילה הוא חולה אבל חוסכים כשמדובר בהדרכה הורית וחבל, כי הנפש היא חלק מגוף בריא. ובכל מקרה כדאי לדעת שהיום בכל עיר אפשר למצוא הדרכה הוריתהדרכת הורים עם התמחות לגיל הרך, בקבוצה או פרטנית ואפילו הדרכת הורים בבית

לסיכום
הדרכת הורים היא האמצעי שלכם כהורים להשיג יכולת ומסוגלות הורית ברמה גבוהה, סמכות הורית, פתרון בעיות בסוגיות שונות או בעניינים ספציפיים, באופן כזה שתאפשר לכם ולילדכם איכות חיים ורווחה נפשית.
אל תוותרו על למידה והשתלמות במקצוע החשוב ביותר בחיים, אם למידה מתוך הרצאות להורים, סדנאות להורים, הדרכת הורים פרטנית, בכל דרך שתבחרו זה כדאי. כפי שראיתם היתרונות הם רבים. זכרו שאופן הלמידה צריך להתאים לאישיותכם ולאישיות בן/בת הזוג שלכם. בחרו בדרך המתאימה לכם.

בהצלחה!