קליניקה: צפון תל אביב

א - ה בין השעות 22:00 - 09:00
יום ו בין השעות 15:00 - 09:00

הרגלי שינה אצל תינוקות

הרגלי שינה אצל תינוקות, תהליך הנבנה בהדרגה עם התפתחותם של תינוקות באופו טבעי וכולל בתוכו לילות רבים ללא שינה עד ליצירת הרגלי שינה קבועים ולשינה רציפה. מחזור השינה אצל תינוקות בני יומם הוא קצר מאוד ונע בין ארבעים לחמישים דקות ובסך הכל הוא ישן בין שעתיים לחמש שעות עם יקיצות קבועות לצורך אכילה בעיקר.

הרגלי שינה אצל תינוקות נבנים על ידי המטפל העיקרי בילד. לרוב, אלו ההורים אך בעיקר האם שנמצאת בחופשת לידה ומבלה את רוב זמנה סביב העולל המטופח. בחודשים הראשונים, משימתה של האם ללמוד את סימני העייפות של תינוקה, לזהות את סוגי הבכי של ילדה והחל מגיל חמישה חודשים לבנות סדר יום קבוע, לדבוק בטקס שינה ראוי ולתזמן את שעת ההשכבה ולאפשר לתינוק תנאים לשינה טובה ועריבה. השינה הכרחית לפעילות תקינה של מערכת העצבים, מחזקת את המערכת החיסונית ותורמת לחילוף חומרים.

הרגלי שינה אצל תינוקות למעשה עשויים להשפיע על כל בני הבית, על ילדים נוספים בבית, על הזוגיות שלכם ועל כל מערכת היחסים בתוך המשפחה. 

הרגלי שינה אצל תינוקות – התעוררות תינוקות במהלך השינה
בשונה מילדים בעלי הרגלי שינה עצמאיים ומבוגרים אשר ביכולתם להתעורר, להסתובב ולחזור לישון עצמאית, כאשר מדובר בתינוקות היקיצה והחזרה לשינה רציפה אינה מתקיימת זאת מאחר והם זקוקים לתנאים ההתחלתיים אליהם הרגילו אותם ההורים בכדי להרדם שוב בדוגמאת: מגע, ידיים, שירים, נענוע וכדומה.

הרגלי שינה אצל תינוקות – משמעות היום והלילה
בכדי להקל על התינוק וללמדו הרגלי שינה בריאים עלינו להמחיש לו את ההבדל בין יום ולילה וזאת בהמשך לתהליך הטבעי שבו הורמון המלטונין מתאזן ומשפר את ההבדל הזה עד להתייצבות מלאה, הדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא: במהלך היום לחשוף אותו לכמה שיותר אור מחוץ לבית או בתוכו ובדרך זו נקל על תהליך יצירת טקס שינה ברור יותר עבורו.

הרגלי שינה אצל תינוקות – בכי במיטה
הורים רבים נוהגים להרדים תינוקות מחוץ למיטתם באמצעות נענוע או ליטוף כשהתינוק צמוד לגופם ואז כאשר הוא נרדם רוכנים על מנת להשכיבו במיטתו. ברגעים אלו לרוב, התינוק יתעורר ויגלה סביבה שונה מהסביבה שבה הוא נרדם, ירגיש חוסר ביטחון שסיפקו לו הידיים או הערסול ולכן הוא יגיב בבכי רם עד שהוריו יחזרו להרדימו בתהליך הקרוב והמוכר. 

הרגלי שינה אצל תינוקות – כיצד עושים זאת נכון?
כאשר מדובר בתינוקות לרוב, קיים קושי ביצירת סדר יום מובנה ועקבי וזאת בשל חוסר ידע מקצועי כיצד לעשות זאת או אי יכולת להתמיד בתהליך מסוג זה. בכדי לייצר סדר יום קבוע לתינוקות עלינו לבנות מעין תוכנית עבודה ברורה אשר כוללת שעות האכלה קבועות, שעות תנומה קבועות ויכולת להעשיר את הילד לפרטים אליו נחשף בין תהליכים אלו. ככול שתתמידו בסדר יום קבוע כך יתרגל התינוק לקורה סביבו, יקטין את מספר היקיצות במהלך שינתו ובמהלך הזמן יצליח להרדם עצמאית. 

הרגלי שינה אצל תינוקות – דרכים אפשריות לפתרון הבעיה של ילדכם

  1. פגישה חד פעמית.
  2. תהליך ייעוץ שינה הכולל ליווי ותמיכה עד להצלחה מלאה – בהתחייבות!

בכדי להחליט אילו מבין שני התהליכים מתאימים לכם יותר, נקיים שיחת אבחון ראשונית בטלפון בה נבין את סיבת פנייתכם לייעוץ שינה (הרבה פעמים הפתרון כבר נמצא בעצם השאלה ובאמצעות טיפ קטן או הכוונה קצרה משתנה ונפתרת). במידה ונבין יחד שאכן יש צורך בפגישה אשלח לכם במייל שאלון קצר בו תצטרכו לפרט את סדר היום של הילד, זמני שינה, התנהלות אחר הצהריים, תהליך טקס השינה, זמני האכלה וכדומה מה שיאפשר לבחון את סדר היום הנתון של ילדכם. לאחר מכן ובהתאם לניתוח השאלון אותו מילאתם תיבנה תוכנית עבודה בהתאם לצרכי המשפחה.

  • פגישה חד פעמית – פגישה פרונטלית הנערכת בקליניקה השוכנת בשכונת בבלי בתל אביב, הפגישה אורכת כשעה וחצי ורצוי ששני ההורים יהיו נוכחים בה (במידה ומעורבת מטפלת/ סבתא וכדומה יתכן ותידרש להגיע גם לפגישה זו בכדי ליצור אחידות בתהליך הטיפול), בפגישה זו תינתן ותוסבר תכנית העבודה בהסתמך על שאלון שתמלאו טרם פגישתנו ויינתנו כלים להתמודדות בצורה קונקרטית עם בעיות השינה וכיצד ליישם אותם לאורך זמן עד לפתרון המיוחל. לאחר מכן, ולפי הצורך תתאפשר תקשורת טלפונית/ באמצעות מיילים בנושא, אך לא באופן רציף כפי שקורה בתהליך הארוך.
  • תהליך ייעוץ שינה – מיועד בעיקר למשפחות אשר מתקשות לבצע את התהליך בצורה עצמאית ומעוניינות בליווי אישי לאורכו. התהליך אורך כשישה שבועות וכולל ליווי טלפוני/ באמצעות מיילים על בסיס יומי עד להשגת התוצאה הרצויה – הצלחה מלאה – בהתחייבות!