קליניקה: צפון תל אביב

א - ה בין השעות 22:00 - 09:00
יום ו בין השעות 15:00 - 09:00

גמילה מחיתולים בלילה

גמילה מחיתולים בלילה היא השלב האחרון למעשה, בתהליך הגמילה מחיתולים. 

גמילה מחיתולים בלילה מתרחשת באחד משני אופנים:

  • אפשרות ראשונה  – גמילה אורגנית. 

מבחינה פיזיולוגית הילד בשל, הסימן לכך הוא שהוא מתעורר עם חיתול יבש במשך מספר בקרים רצופים.

  • אפשרות שניה – גמילה יזומה. 

ההורים מעירים את הילד פעמיים בלילה, כל 4 שעות לערך, לוקחים אותו לשירותים ומלווים אותו בחזרה למיטה, לאחר מספר שבועות הילד מתעורר בעצמו ומבקש ללכת לשירותים, בהתחלה מלווים אותו עד שלומד להיות עצמאי ולקום לבד לשירותים. גמילה יזומה מתאימה לילדים שגמולים ביום כשנה, מתעוררים בבוקר עם חיתול יבש לסירוגין אך אין רצף של בקרים יבשים. 

6 שלבי הגמילה מחיתולים בלילה:

  1. את הגמילה מחיתולים בלילה יתחילו ההורים רק לאחר שסיימו לגמול את הילד מחיתולים במהלך היום.
  2. הפכו את הילד לשותף פעיל בתהליך ותאמו איתו ציפיות לקראת גמילה מחיתולים בלילה, היו ערים לתחושותיו, רצונותיו ומוכנותו.
  3. סיימתם את השלב השני, עקבו אחר הילד במשך מספר ימים מאותה שיחה בעודו עם חיתול בלילה, במידה ובבוקר החיתול יבש אפשר להוריד את החיתול למשך כל השינה בלילה (היו מוכנים לפספוסים, הם חלק מהתהליך).
  4. השתדלו להימנע ממתן נוזלים לילד לפני הכניסה לשינה, זאת מאחר ואינכם מעוניינים להעמיס נוזלים על השלפוחית הקטנה שלו.
  5. הדגישו, הסבירו והדגימו בכל דרך יצירתית לילד את דרכו אל האסלה/ הסיר וציינו בפניו שבמידה ובמהלך הלילה יצטרך עזרה יוכל להעיר אתכם משנתכם למען זאת וזה בסדר.
  6. השתדלו להימנע מהערות מנמיכות/מקטינות ומכעס  על הילד על ש"פספס במיטה". תגובתכם המאופקת עשויה להעניק לו תחושת ביטחון, יש לקבל את ה"פספוסים" כחלק לגיטימי מתהליך הגמילה בלילה, היו קשובים לצרכיו, יש מקרים בהם יידרש שיקול מחודש לגבי עניין הגמילה בלילה וזאת במידה שתדירות ה"פספוסים" גדילה.

שימו לב – מלכודת!
אל תשתמשו בפרסים ובעונשים לזרוז התהליך!! פרסים ועונשים עשויים להוביל אתכם לדפוס של מאבקי כוח מתמשכים סביב עניין הגמילה, מצב כזה הוא חמור ביותר, או אז יש לפנות בהקדם לעזרה מקצועית בכדי לעצור את ההדרדרות ביחסים בין ההורים לילד.

* צלחתם את כל השלבים המתוארים? בשעה טובה, הילד שלכם גמול מחיתולים! נתקלתם בקושי באחד מהשלבים? אני מזמינה אתכם להתקשר אלי לשיחת ייעוץ ראשונית ובמידת הצורך נתאם פגישה ואכוון אתכם לפתרון הבעיה.