קליניקה: צפון תל אביב

א - ה בין השעות 22:00 - 09:00
יום ו בין השעות 15:00 - 09:00

איך גומלים מחיתולים

גמילה מחיתולים מתחילה בסביבות גיל שנתיים, כשהסימנים הראשונים הם גילוי של עניין וסקרנות מצידו של הילד. גמילה מתחיתולים היא תהליך הדרגתי הלוקח זמן ויכול לנוע בין מספר שבועות/מספר חודשים, דורש הרבה אורח רוח וסבלנות מצד ההורים. חשוב מאד לעודד ולשבח את הילד לא רק על הצלחותיו אלא גם על נסיונותיו.

כהורים לילדים, זוהי אחריותכם להביא את ילדכם להתפתחות בפן הקוגניטיבי, הרגשי, החברתי כמו כן בפן הפיזיולוגי משמע, תהליך הגמילה מחיתולים הוא באחריותכם ההורים בדיוק כפי שאתם מלמדים את ילדכם לאכול לבד או להתלבש לבד. יחד עם זאת אין טעם להלחץ וחשוב להבין כי אין לבצע תהליכים חדשים בחיי ילדכם בצורה ספונטנית או כי ילדים אחרים כבר גמולים או כי אתם לחוצים 'לגמור עם זה'. יש לעקוב בקפידה אחר סימנים מקדימים של הילד המעידים על סקרנותו ומוכנותו לתהליך זה.

בניתי עבורכם ההורים תכנית מפורטת הנוגעת לכל ששת שלבי הגמילה מחיתולים ומכילה בתוכה הסברים כיצד לעבור משלב לשלב בתהליך החל משלב הפרה גמילה ועד לשלב האחרון של הגמילה בלילה.

איך גומלים מחיתולים – שלבי הגמילה

שלב ראשון – (שלב הפרה-גמילה) – הילד מודיע שיש לו פיפי/קקי, הילד סקרן, מתעניין באופן שבו מבוגרים או אחים גדולים מטילים את צרכיהם, משתף פעולה בשיח בעניין, מסתכל בספרים שעוסקים בעניין הגמילה. חשוב לעניין אותו בספר העוסק בגמילה בו יוכל הילד להזדהות עם הדמות "אורי גדול".

בשלב זה חשוב לאפשר לו להסתכל, להתעניין, להקריא לו ספרים בנושא, לתת לו אפשרות לשחק עם בובות, לשבת סתם כך על הישבנון/על הסיר, עם בגדים/בלי בגדים.  

שלב שני – (הורדת החיתול לזמן קצוב ביום) -ראשית מציעים לילד להתנסות למשך זמן קצר (שעה, שעתיים) אחה"צ כשאתם בבית (לא בגינה) ולהיות עם תחתונים במקום החיתול. שנית, עורכים עם הילד שיחת תיאום ציפיות ובה מקבלים את הסכמתו להתהלך בתחתונים כמו הגדולים ולעשות את צרכיו בשירותים בדיוק כמו הגדולים.

שלב שלישי – (הורדת החיתול למשך כל אחר הצהריים) – במידה והילד עבר בהצלחה את השלב השני, כלומר הצליח לעשות את צרכיו פעם אחת בשירותים או אפילו לא עשה כלום ונשאר יבש, נתקדם לשלב הבא בו הילד יוכל להסתובב בתחתונים כל אחה"צ עד לזמן השינה.

שלב רביעי – (הורדת החיתול בסוף השבוע) – לאחר הצלחת השלב השלישי במשך מספר ימים או שבועות, הכל הולך וכל ילד בקצב שלו, מציעים לילד להיות בתחתונים שישי-שבת, בזמן שהוא נמצא איתכם, שאתם פנויים ומסוגלים להיות לעזר עבורו.

שלב חמישי – (הורדת החיתול במסגרת החינוכית) – רק כאשר סוף השבוע היה מוצלח בהקשר הזה, הילד רוב הזמן עשה את צרכיו בשירותים ואפשר לומר שהוא גמול ביום ולהביאו אל המסגרת החינוכית בתחתונים. זכרו, כמעט בכל המסגרות החינוכיות יש מטפלת אחת ביחס להרבה ילדים, לצערנו. לא הגיוני לצפות שהגננת תוכל לספק לילד שלכם מענה ראוי אם הוא יפספס כל הזמן ולכן זו אחריותכם הורים יקרים, לוודא שהילד מגיע גמול לגן.

שלב שישי – (גמילה בלילה) – לאחר מספר שבועות או חודשים, הגיע היום שבו הילד יתעורר כשהחיתול שלו יבש, כך במשך לפחות שלושה בקרים ברצף, זהו הסימן להתקדם מגמילה מחיתול גם בלילה.   

* במידה ונתקלתם בקושי בכל אחד מהשלבים הנכם מוזמנים לפנות אלי לעזרה.