home6, home, house, building
clock3, clock, time, schedule
phone6, phone, contact, telephone, support, call
קליניקה: צפון תל אביב

א - ה בין השעות 22:00 - 09:00


072-371-3370  |  efratkeidar@gmail.com
Facebook
 

בעיות שינה

בעיות שינה אצל ילדים מתאפיינות במורכבות בה מוצאים את עצמם לא מעט הורים בתהליך ההרדמות העצמאית של הילד. למעשה, הבעיה גדולה מכך, הבעיה היא לא רק של ההורה אלא גם של הילד: הילד שלנו נפגע כתוצאה מכך שלא מסוגל להירדם עצמאית כי חסרות לו שעות שינה החיוניות להתפתחותו התקינה וכי במצב מתמשך ההורה הופך לעצבני וחסר סבלנות מה שמקשה להיענות לצרכיו של הילד. הנה לכם 'כדור שלג' שפוגע במשלוש – ילד-הורה- יחסי הורה וילד – כל שלושת הקודקודים במשולש הזה נפגעים.

בעיות שינה נוצרות כאשר הילד מפתח ומשכלל את התלות בהורה או בעזרים אחרים כדי להירדם ולישון: הנקה, הרדמות על הציצי, הרדמות עם בקבוק, הרדמות בנענוע, בנדנוד, קפיצה על הפיזיו, הרדמות בעגלה, נסיעה באוטו, הרדמות במנשא, הרדמות על הידיים, מלול פיטמת האם, החזקת ידיים, ליטופים, שירה, לינה משותפת במיטת ההורים – כל אלו הם גורמי תלות שצריך ואפשר להימנע מהם.

כשיש בעיית שינה ההורים מרגישים אותה! בדרך כלל יש הרבה מתח סביב העניין, בני הזוג רבים הרבה ומתווכחים בלי סוף סביב עניין השינה של הקטנצ'יק, חוסר השינה של כולם מנהל את כל הבית!

טיפול נכון בבעיות השינה של הילד יהווה מענה לכל דיירי הבית ברמה הפיסית והמנטלית. 

ישנה הבחנה בטיפול בבעיות שינה:
  • בעיות שינה אצל תינוקות מגיל חצי שנה עד שנה וחודשיים.
  • בעיות שינה אצל פעוטות מגיל שנה וחודשיים עד גיל שלוש.
הטיפול בבעיות שינה אצל תינוקות (6-14 חודשים) שונה מהטיפול בבעיות שינה אצל פעוטות. בשנה הראשונה לחיי הילד אל להורה להתמקד בגבולות, יחד עם זאת יש מקום לשמירה על סדר יום ועל הקניית הרגלי שינה בריאים לתינוק. כך אם ההורה ישכיב את התינוק לישון 'בחלון שינה' המתוזמן ברמה הפיזיולוגית ולא יעכב את זמן ההשכבה של התינוק, סביר להניח שהתינוק יתרצה וירדם, כי זה מתאים לדרישות הפיסיולוגיות שלו. כלומר בגיל הינקות בעיית השינה בדרך כלל קשורה יותר לסדר והרגלים. בגילאי שנה פלוס המצב שונה במעט, הילד כבר מכיר את התנאים לשינה שהוא מקבל וכל שינוי שההורה ינסה לעשות בהרגלי השינה שלו לא יתקבלו כל כך מהר בברכה.

לקראת גיל שנתיים התינוק מבין שיש לו שליטה על הנעשה סביבו, שהוא יודע 'להפעיל' את אמא ואת אבא כשהוא רוצה והוא משתמש בזה כדי להוכיח לעצמו שהוא עצמאי ומסוגל. מדובר בשלב התפתחותי - פסיכולוגי תקין לחלוטין. תוסיפו לזה שאנו חיים בעולם שמעודד עצמאות ואינדיבידואליות, אנו ההורים מחזקים את הילד ומעודדים אותו כשהוא מצליח להגות את המילים הראשונות, להתלבש לבד וכו'. בגיל הזה נדרשת מההורה הפעלת סמכות הורית והצבת גבולות לצד עידוד ואפשור העצמאות - גם סביב נושא השינה.

יועצת שינה - שתי דרכים אפשריות לפתרון הבעיה של ילדכם
  1. פגישה חד פעמית.
  2. תהליך ייעוץ שינה הכולל ליווי ותמיכה עד להצלחה מלאה - בהתחייבות!
בכדי להחליט אילו מבין שני התהליכים מתאימים לכם יותר, נקיים שיחת אבחון ראשונית בטלפון בה נבין את סיבת פנייתכם לייעוץ שינה (הרבה פעמים הפתרון כבר נמצא בעצם השאלה ובאמצעות טיפ קטן או הכוונה קצרה משתנה ונפתרת). במידה ונבין יחד שאכן יש צורך בפגישה אשלח לכם במייל שאלון קצר בו תצטרכו לפרט את סדר היום של הילד, זמני שינה, התנהלות אחר הצהריים, תהליך טקס השינה, זמני האכלה וכדומה מה שיאפשר לבחון את סדר היום הנתון של ילדכם. לאחר מכן ובהתאם לניתוח השאלון אותו מילאתם תיבנה תוכנית עבודה בהתאם לצרכי המשפחה.
  • פגישה חד פעמית - פגישה פרונטלית הנערכת בקליניקה השוכנת בשכונת בבלי בתל אביב, הפגישה אורכת כשעה וחצי ורצוי ששני ההורים יהיו נוכחים בה (במידה ומעורבת מטפלת/ סבתא וכדומה יתכן ותידרש להגיע גם לפגישה זו בכדי ליצור אחידות בתהליך הטיפול), בפגישה זו תינתן ותוסבר תכנית העבודה בהסתמך על שאלון שתמלאו טרם פגישתנו ויינתנו כלים להתמודדות בצורה קונקרטית עם בעיות השינה וכיצד ליישם אותם לאורך זמן עד לפתרון המיוחל. לאחר מכן, ולפי הצורך תתאפשר תקשורת טלפונית/ באמצעות מיילים בנושא, אך לא באופן רציף כפי שקורה בתהליך הארוך.
  • תהליך ייעוץ שינה - מיועד בעיקר למשפחות אשר מתקשות לבצע את התהליך בצורה עצמאית ומעוניינות בליווי אישי לאורכו. התהליך אורך כשישה שבועות וכולל ליווי טלפוני/ באמצעות מיילים על בסיס יומי עד להשגת התוצאה הרצויה - הצלחה מלאה.
 
 לפרטים נוספים וייעוץ טלפוני ראשוני חייגו עכשיו 
072-371-3370