home6, home, house, building
clock3, clock, time, schedule
phone6, phone, contact, telephone, support, call
קליניקה: צפון תל אביב

א - ה בין השעות 22:00 - 09:00


072-371-3370  |  efratkeidar@gmail.com
Facebook
 

גיל שנתיים הנורא

הדבר שהכי מפחיד הורים לילדים הגיל הרך, תופעת ה - Terrible Two .

יחד עם קפיצת הגדילה העצומה של הפעוט, סביב גיל שנתיים, אפשר להרגיש את האדמה רועדת תחתנו. התינוק שלנו כבר לא כתמול שלשום. פתאום יש לו רצונות משל עצמו, דעות משל עצמו והוא גם עומד עליהן בסרבנות ובעקשנות קנאית.

פריצת גבולות והנסיונות החוזרים והנשנים של העולל החמוד מצריכים אותנו לשנות גישה ולהתגמש נוכח הר הגעש העומד להתפרץ בכל פעם שאתם אומרים לו "לא".


התקפי זעם בתדירות ובעוצמה גבוה מפלחים את האוויר שעמד עד כה שומם ורגוע ונראה כי אנחנו בעונת הצונאמי שלא מתכוון להסתיים בקרוב. נדמה כי הורים רבים נבהלים מעצם השינוי המהותי, לא יודעים איך לעכל את ההתנהגות המרדנית ויש חוסר אונים כל כך גדול שניתן לראות שני סגנונות של הורות במצבים הללו: הורה "נבוט" או הורה "סמרטוט" (חיים עמית).  הורה נבוט הוא הורה שכל הזמן עסוק בהצבת גבולות, כל מילה היוצאת מפיו מתחילה ב"לא...".

הורה "סמרטוט" הוא הורה שאין לו כוח להתווכח או שפשוט מפחד שאם יגיד "לא" להתנהגות לא ראויה של ילדו הוא יאבד את אהבתו לעד, וכי היום בעידן ה – 121 ההורים גם ככה מתקשים למצוא זמן איכות לבלות עם הילד אז בזמן הקצר שנותר לשים לו גבולות זה נתפס בעיניהם כסיכון לאבד את אהבתו של העולל ופשוט מוותרים על כך.

גיל שנתיים הנורא - מה קורה לילד ומה הוא מרגיש בתקופה זו?
הפעוט חווה ומתנסה בשני תהליכי שינוי משמעותיים: 
  • הוא כבר יודע ללכת, לרוץ ולהגיע למקומות גבוהים ומוסתרים. הוא כבר לא התינוק חסר האונים ששכב על גבו או על בטנו והיה תלוי במבוגרים שסביבו. הוא מסוגל להחליט מה לעשות ולאן ללכת לבד, בכוחות עצמו. 
  •  אותו פעוט מתחיל לדבר וליצור קשר עם הסובבים אותו. אוצר המילים שלו גדל ומתרחב כל הזמן. הוא מבין מה אומרים ומבקשים ממנו המבוגרים או ילדים אחרים, והכי חשוב מבחינתו: הוא מסוגל להביע את רצונותיו ומחשבותיו באופן ברור למדי.
הפעוט נמצא בשלב התפתחותי מרגש, מסעיר ומלא אפשרויות חדשות אשר הופכות את עולמו לגדול, מלא הרפתקאות ובמיוחד כזה העוזר לו לנסות ולהתרחק מהוריו. הוא יעשה הכול בכדי לנסות וליצור לעצמו זהות עצמית, עצמאית ונפרדת מהוריו (בהם הוא עדיין תלוי מאד).

גיל שנתיים הנורא - איך מתמודדים עם הסרבנות, התקפי הזעם והבכי האופיניים לגיל זה?

להורים קשה להתמודד עם התקפי הזעם גם בשל תסמונת ה "מה יגידו עלי השכנים או החברים", בעקבות המחזה הלא נעים של ילד בגיל שנתיים צורח בבכי היסטרי. עלינו לזכור כי התקפים אלה מעידים גם על הקשרים הטובים בין ההורים לילד, שמרגיש בטוח באהבת הוריו אליו ויודע שתמיד יקבלו אותו, גם אם יתנהג שלא לרוחם. לכן, אין לנסות למנוע אותם, בייחוד מפני שלא ניתן. חשוב למתן את המאבקים עם פעוטות בגיל שנתיים באמצעות הצבת גבולות ברורים, בעקביות, תוך הפעלת שיקול דעת הורי. באופן זה אנו ממקדים את הפעוט ומאותתים לו מה מותר ומה אסור.

הגבולות מעניקים תחושת הגנה וביטחון לפעוט, על אף שממשיך ומנסה לפרוץ אותם. חשוב ליצור סולם עדיפויות משפחתי ולהחליט על מה להתעקש ובאילו מקרים לוותר. במילים אחרות,להיות גמישים ולהבין שהצבת הגבולות אינה באה להילחם בפעוט. הרבה הורים מוצאים את עצמם בדפוס מתמשך של מאבקי כוח מול הילד, לאורך זמן מצב זה מתיש ומקלקל את היחסים בין ההורים לילד בטווח הרחוק ואז חשוב מאד לפנות לטיפול למען השבת האיזון ביחסים בין בני המשפחה.
 
פעוטות
 
גיל שנתיים הנורא
 
חרדת נטישה
 
התפתחות תינוקות
 
שלבי התפתחות הילד
 
התפתחות התינוק
 
התפתחות הילד
 
התקשרות בטוחה
 לפרטים נוספים וייעוץ טלפוני ראשוני חייגו עכשיו 
072-371-3370