home6, home, house, building
clock3, clock, time, schedule
phone6, phone, contact, telephone, support, call
קליניקה: צפון תל אביב

א - ה בין השעות 22:00 - 09:00


072-371-3370  |  efratkeidar@gmail.com
Facebook
 

הרצאות להורים

 

השתתפות בהרצאות היא חוויה שונה מהשתתפות בסדנה. בהרצאה מובאים עיקרי הדברים, כללי האצבע וטיפים משובחים להצלחה בעמידה אל מול אתגרים בשנות החיים הראשונות של הילד. הנושאים הם בלתי מוגבלים אך יחד עם זאת יש נושאים רחבים שמדברים אל כל הורה באשר הוא, כמו למשל 'סמכות הורית וגבולות' ולעומת זאת ישנם נושאים צרים יותר שמעניינים הורים שנמצאים כרגע על סף האתגר המדובר, כמו גמילה מחיתולים או הקניית הרגלי שינה בריאים.

הרצאות במסגרת החינוכית
בשנים האחרונות אני עובדת עם מעונות נעמת וויצו וכן בגנים פרטיים ברחבי הארץ ומוזמנת להרצאות להורים לפי הצרכים שעולים במסגרת החינוכית, לדוגמא לפני תחילת שנה"ל הרצאה בנושא "פרידות ומעברים" תהיה רלוונטית מאד להורים ועשוייה להפחית את רמת החרדה ולהקל על ימי הסתגלות הראשונים עבור ההורים ועבור הצוות. בהמשך השנה, לפני פסח בדרך כלל, הרצאה בנושא "גמילה מחיתולים" היכן שיש כיתת ילדים בגילאי 2-4, יכולה להיות לעזר רב ולהקנות להורים ולצוות החינוכי שפה משותפת המייצרת שיתוף פעולה פורה לטובת הילד.

הרצאות וסדנאות להורים בתוך המסגרת החינוכית  מאפשרות "יישור קו" בין הצוות החינוכי להורים ומרחיב להורים את הרפטואר ההורי. ההורים מצביעים ברגליים! מעריכים מאד את המאמץ של הצוות החינוכי ורואים בכך תרומה משמעותית להם ולילדיהם. בכך למעשה, המוניטין של הגן עולה ועולה.

לבחירתכם הרצאות להורים בנושאים שונים
 
  • "סמכות הורית וגבולות – לא רק לומר לא" (מומלץ להורים לילדים מגיל שנה ואילך) - על מנת להיות דמות סמכות מופתית על פי מודל הסמכות השלמה (אריה טבעון) נדרש מההורה להבין כי הסמכות היא אינה נוקשות. הסמכות מכילה בתוכה ייצוגים שונים, שיחד יוצרים את הסמכות השלמה. בהרצאה ההורים ילמדו כיצד לייצר שיתוף פעולה עם ילדם, מהו ק.ש.ר וכיצד קשר טוב עם הילד יכול לסייע כבסיס להצבת גבולות. נדון באופן ההקשבה לצרכי הילד, מהי הקשבה אמפטית וכיצד להתמודד עם כעס והתקפי זעם הנלווים בדרך כלל להצבת הגבול.ההרצאה מלווה בהרבה הומור ואמפתיה ובדוגמאות רבות מחיי היום יום בהתאמה לקבוצת הגיל המדוברת.
  • "לגדל ילד בטוח בעצמו" - על ביטחון עצמי ודימוי עצמי חיובי (מומלץ להורים לילדים מגיל שנה ואילך) - כל ההורים רוצים לדעת כיצד להעניק לילדם ביטחון עצמי, דימוי עצמי חיובי והערכה עצמית חיובית. אז איך עושים את זה? – ביטחון עצמי לא נותנים, ביטחון עצמי פשוט לא לוקחים. בהרצאה זו ההורים ילמדו כיצד לתמוך בילדם ולגרום לו להבנות 'עצמי בטוח' תוך בניית יחסי אמון עם הילד וקשר מיטיב וכן נדון בתרומה של המסגרת החינוכית לעניין. הרצאה שהיא חובה לכל הורה!
  •  "לגדל ילד חברותי" - השגת שיתוף פעולה עם הילד (מומלץ להורים לילדים בגילאי 1-6) - אחד הדברים החשובים ביותר שהורה רוצה לצייד את ילדו לחיים הוא ילד חברותי. בהרצאה זו נדון בהתפתחות החברתית של הילד מינקות עד לגיל הילדות המוקדמת, כיצד לזהות את הייחודיות של הילד, כיצד ללמד אותו להיות חלק מקבוצה, כיצד להתמודד עם קונפליקטים ומריבות בחייהם של ילדים וכיצד לטפל בקשיים בתחום החברתי ואיפה המקום של המסגרת החינוכית בעניין. בהרצאה זו ההורים יקבלו הסברים והכוונה להתמודדות עם אתגרים אלו.
  • "נפרד כמו גדול" – על פרידה וכניסה למסגרת החינוכית (מומלץ בסוף אוגוסט לפני תחילת שנה"ל) - המון התרגשות יש סביב הכניסה למסגרת חינוכית חדשה, הן להורה והן לילד.  בהרצאה ינתן מקום להעלאת החששות לקראת המעבר, הצורך בהסתגלות חדשה והשלכותיה ועל השינוי המשמעותי במערך המשפחתי. מטרת ההרצאה להוריד את מפלס החרדה אצל ההורים על ידי הנחייתם בעקרונות מנחים להיפרדות חיובית מהילד בימים הראשונים במסגרת החדשה. נדון בתפקיד ההורה בפרידה, בניית יחסי אמון עם הילד ועם המסגרת החינוכית, נדבר על הרגשות המעורבים ועל האופן שבו עידוד המסוגלות של הילד ואמונה ביכולתיו,  מסרים לעידוד לעצמאות ואחריות עשויים לשפר את המעבר.
  •  ​"להיגמל בקלות" – על גמילה מחיתולים (מומלץ להורים לילדים בגילאי 1.5-4) - אתגר הגמילה מחיתולים, הפרויקט הראשון איתו הורים מתמודדים במעבר לעצמאות של הפעוט ובא לידי ביטוי ברגשות מעורבים של שמחה על היות הילד מתבגר וגדל לצד פחד מכישלון ביצוע, של הילד ושל ההורה מעצמו. נדבר על 'איבוד השליטה' של ההורים, אחריות הילד לתהליך הגמילה, שלבים בתהליך הגמילה, מה עדיף? שימוש בסיר או באסלה, שימוש בפרסים או בעונשים כדי לקדם את התהליך, האמנם?! כמו כן, נדבר על בעיות נפוצות ודרכי התמודדות, שיתוף פעולה עם המסגרת החינוכית ועוד. הרצאה חובה לכל הורה לקראת ותוך כדי התהליך.
  • "לישון כמו תינוק?!" - הקניית הרגלי שינה בריאים לילדים בגיל הרך (מומלץ להורים לילדים בגילאי 1-4) - "לישון כמו תינוק?!" ביטוי לא מדוייק בעליל כשמדברים על תינוקות וילדים רכים. בהרצאה זו נדון בחשיבות השינה לילדים ולהוריהם, נדבר על השינה כסימפטום למערכת היחסים בין הורה-ילד, על האופן שבו סגנון ההורות משפיע על השינה, על עידוד הפעוט לעצמאות, בניית יחסי אמון עם ההורה והצבת גבולות, חשיבות המענה לבכי, ועל העברת מסרים של הורה סמכותי. ההורים יקבלו כלים פרקטיים להתמודדות עם הכניסה לשינה ועם התעוררויות מרובות במהלך הלילה וכן נדון בתפקיד השינה במסגרת הגן.
  • "מפלצת בארון" – על התמודדות עם פחדים בגיל הרך (מומלץ להורים לילדים בגילאי 2-5) - שלב טבעי בהתפתחות הילד הינו השלב  שבו הילד 'מתפכח'. הילד מגלה שאין לו שליטה על כל דבר בחיים, הדימיון והמציאות מתערבבים ויוצרים עבורו עולם כאוטי. למה קשה להורים להכיל את הפחד של ילדם? איך ההורים מתייחסים לזה? ומה קורה שנשבר האמון בין ההורה והילד לעומת מצב שבו ההורה מכיל את רגשותיו של הילד ויכול לאפשר לילד להתיידד עם 'אובייקט הפחד', ולהמיר את הרגשת הפחד בהרגשת אהדה וחמלה.
  • "אח שלי גיבור" – על יחסי אחים במשפחה (מומלץ להורים לשני ילדים או יותר) - מערכת היחסים הארוכה ביותר בחיינו היא מערכת היחסים שלנו עם אחינו ואחיותנו. הבית מהווה מיקרוקוסמוס לעולם, הבית כשדה בטוח להתנסויות ביחסים בינאישיים. מריבות בין אחים ובין חברים כהזדמנות לדיאלוג ולמידה. מהו התפקיד ההורי שלנו במריבות בין אחים? להתערב או לא להתערב? העברת מסרים של שיוויון הערך, דיאלוג, חווית האחר, אמון באחר, לגיטימציה לרגשות, פשרות, מחוייבות להסכמים, יוזמה.
  • "משפחה בהרחבה" – על הולדת אח חדש במשפחה - לכל משפחה תוספת אח או אחות היא ברכה. לא כך חווה זאת הפעוט. אובדן המקום וחיפוש אחר המיקום החדש במשפחה המתרחבת, מסע בין צורך גדול באמפתיה ותקווה. על אופני ההתארגנות המחודשת של ההורים, חשיבות השמירה על קשר מיטיב עם הפעוט וכיצד ההורה וצוות החינוכי יכול לעזור לילד במציאת מקומו במבנה המשפחתי החדש. בהרצאה זו ההורים יקבלו כלים ישומיים להתמודדות ביום יום עם השינוי המהותי במערך המשפחתי. 
 
 לפרטים נוספים וייעוץ טלפוני ראשוני חייגו עכשיו 
072-33-80-811